در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که بدانید یادگیری این 4 مهارت مختص به زبان انگلیسی نیست و برای یادگیری و تقویت تمامی زبانهای خارجی الزامی است.

نکات ضروری در یادگیری 4 مهارت اصلی زبان

هنگام یادگیری زبان انگلیسی، به منظور برقراری ارتباطات کامل به چهار مهارت نیاز داریم. هنگامی که زبان مادری خود را می آموزیم، معمولا در ابتدا فقط گوش می دهیم، سپس یاد میگیریم که حرف بزنیم، بعد از آن می توانیم بخوانیم و سرانجام نحوه ی نوشتن و نگارش را به ما آموزش می دهند. این چهار مهارت اصلی برای زبان انگلیسی نیز وجود دارد. در سایت کتاب زبان ملت به توضیح کامل این 4 مهارت میپردازیم .

با تجربه ای که از زبان آموزان در مراجعه حضوری از فروشگاه کتاب ملت جهت تهیه و خرید کتابهای زبان داشتند کسب کردیم اکثرا این افراد در آزمونهای زبان خارجی ( ielts – toefl و …) در مهارت listening و writing نمرات پایین تری نسبت به مهارت reading و speaking داشتند و درصدد تهیه کتابهای تک مهارت جهت افزایش نمرات خود در این مهارت ها را داشتند

مهارت لیسنیگ  Listening (مهارت گوش دادن)

لیسنینگ یعنی دریافت اطلاعات زبان انگلیسی از طریق گوش ها. این فرآیند شامل شناسایی صداهای شنیده شده و تطبیق آنها با لغات و جملات می باشد. هنگامی که به زبان انگلیسی گوش می دهیم، از گوش هایمان برای دریافت صداهای مشخص استفاده می کنیم ( حروف، استرس ها، ریتم ها، مکث ها) و از مغزمان برای تبدیل این صداها و آواها برای درک پیام مورد نظر گوینده کمک می گیریم.

در زبان انگلیسی، به مانند هرزبان دیگری، گوش دادن نیاز به توجه و تمرکز دارد. این مهارتی است که نیاز به کار کردن و تمرین روزانه  دارد و علاوه بر این، تعیین تمرینات مناسب، برای تقویت گوش دادن به زبان انگلیسی و نیز تقویت لغات انگلیسی ضروری می باشد.

کسانی که معمولا در تمرکز مشکل دارند، شنونده های ضعیفی در زبان انگلیسی هستند. ما این مهارت را در ابتدا توسط گوش دادن به کسانی که می دانند چگونه به زبان انگلیسی صحبت کنند تقویت می کنیم. این افراد ممکن است بومی انگلیسی زبان باشند و یا افرادی باشند که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم یا زبان خارجی آموخته اند. برای تمرین می توانیم به صداهای ضبط شده گوش دهیم. بهترین روش تمرین، گوش دادن به مطالب متنوع زبان انگلیسی است. بنابراین، برای دستیابی به مهارت مکالمه به صورت روان باید لیسینینگ زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم. تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی نه تنها در فهم مکالمات مفید است، بلکه به ما در برقراری بهتر ارتباط به زبان انگلیسی با دیگر افراد کمک می کند.

یادگیری 4 مهارت اصلی زبان

خرید بهترین کتاب زبان جهت تقویت مهارت listening از فروشگاه کتاب ملت

تقویت مهارت لیسنیگ Listening در زبان انگلیسی منجر به تقویت تلفظ لغات، نحوه ی بیان جملات و محل های استرس در جملات و لغات خواهد شد. مهارت شنیداری قوی، اعتماد به نفس و خود باوری، کسب امتیازات مطلوب تر در مدرسه و یا دانشگاه و کسب موقعیت مناسب تر در محل کار را به دنبال دارد. برای مطالعه بیشتر به مطلب تقویت شنیداری در وب سایت کتاب ملت مراجعه فرمایید

 اسپیکینگ speaking

مهارت اسپیکینگ یعنی تحویل و نمایش زبان انگلیسی – مهارت speaking همچنین به عنوان یک مهارت خلاقانه شفاهی نیز شناخته می شود. همانند هرمهارت دیگری، اندکی پیچیده است و به موارد بیشتری ازتلفظ لغات به تنهایی دلالت دارد. به منظور صحبت کردن، صداهایی را با استفاده از دهان، لبها، دندان و غیره تولید می کنیم که مخاطب ما با شناخت  این صداها و آوا ها و تطبیق آن با لغات و جملات، به منظور ما پی خواهد برد.

صحبت به زبان انگلیسی نیازمند حداقل یک شنونده است. هنگامی که دو نفر یا بیشتر با یکدیگر صحبت می کنند، به این مکالمه یا دیالوگ گفته می شود. علاوه بر این، صحبت در دیالوگ می تواند از شخصی به شخص دیگر به راحتی منتقل شود. در کنار این، برخی افراد با خودشان صحبت می کنند! برخی از زبان آموزان برای تقویت speaking در زبان انگلیسی با خودشان در مقابل آینه صحبت می کنند.

خرید کتاب زبان تقویت مهارت speaking از سایت کتاب زبان ملت

به طور کلی، در زبان انگلیسی سه نوع شرایط speaking وجود دارند که بهتراست بدانیم کدام شرایط تقابلی، نیمه تقابلی و غیر تقابلی است. شرایط speaking تقابلی شامل مکالمه های رو در رو و تماس های تلفنی است که امکان درخواست تکرارجمله، شفاف سازی از مخاطب مکالمه ما وجود دارد. در حالی که شرایط speaking نیمه تقابلی در زبان انگلیسی شامل سخنرانی برای حضار  بدون هیچ گونه تفسیری در حین سخنرانی است.

شخص سخنران هیچ وقت شانس دیدن حضار از نزدیک و قضاوت راجع به آنها از نحوه ی نگاه یا حالت صورت آنها را نخواهد داشت. شرایط speaking غیر تقابلی می تواند تحت عنوان سخنرانی های ضبط شده یا برنامه های ضبط شده رادیو و غیره باشد.

در نهایت،speaking  می تواند رسمی و غیر رسمی باشد. اسپیکینگ غیر رسمی معمولا در کنار خانواده یا دوستان یا افرادی که به خوبی می شناسیم استفاده می شود. حالت speaking  رسمی در شرایط کاری و یا آکادمیک و یا هنگامی که افراد یکدیگر را برای اولین بار ملاقات می کنند، روی می دهد. مهارت speaking در زبان انگلیسی، مهارتی است که تقریبا تمامی زبان آموزان علاقه دارند هرچه سریع تر به سطح عالی آن برسند.

روانی کلام Fluency

روانی و صوت در مهارت speaking زبان انگلیسی می تواند افزایش اعتماد به نفس هنگام مکالمه و برقراری ارتباط با دیگران تاثیر زیادی داشته باشد. نکات مربوط به مهارت روانی اسپیکینگ را در سایت آریاناپارس مطالعه کنید.

یادگیری 4 مهارت اصلی زبان

ریدینگ  Reading

مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی به توانایی خواندن موثر و درک متون به زبان انگلیسی اشاره دارد. این مهارت می تواند به صورت مجزا از مهارت های Listening و speaking توسعه یابد. ریدینگ Reading  می تواند در ساخت لغات جدید و افزایش دامنه ی لغات کمک کند که این امر در مراحل بعدی یادگیری زبان انگلیسی بسیار مفید است.

به عبارت دیگر،Reading  فرآیند نگاه کردن به یک مجموعه از علامت های نوشته شده و اختصاص معنی به آنها است. هنگامی که چیزی را می خوانیم، از چشمان خود برای دریافت این علامات نوشته شده (حروف، فضای خالی و ..)  استفاده و از مغزمان جهت تبدیل آنها به لغات، جملات و یا پاراگراف کمک می گیریم.

خرید بهترین کتاب تقویت مهارت reading از سایت کتاب ملت با تخفیف

ریدینگ در زبان انگلیسی راهی مهم برای کسب اطلاعات از یادگیری زبان و اصول آن برای یک زبان آموز است. بنابراین مهارت های یادگیری Reading به توانایی های خاص اشاره دارد که یک شخص را قادر به خواندن یه طور مستقل و تقابل با پیام دریافت شده از این طریق می کند. بدین ترتیب، Reading یک فعالیت و مهارت بسیار با ارزش است و توصیه شده است که زبان آموزان هرچه توانند متون مختلف انگلیسی زبان را مطالعه کنند. نهایتا فرآیند  Reading  به تمرین مستمر، پیشرفت، اصلاح، خلاقیت و تجزیه تحلیل نیاز دارد.

رایتینگ Writing

مهارت رایتینگ یکی از مهمترین مهارتها در 4 مهارت زبان انگلیسی می باشد و این مهارت، فرآیند استفاده از علامت های نوشته شده ( حروف الفبا ، فاصله و…) و به منظور برقراری ارتباط  در حالت نوشتاری و قابل خواندن است. رایتینگ  Writing یک مهارت خلاقانه در زبان انگلیسی باشد. همچنین، به نظر می رسد که این مهارت سخت ترین و پیچیده ترین مهارت در زبان انگلیسی است، این امر حتی برای افراد انگلیسی زبان نیز صحیح است، زیرا نه تنها نیاز به فکر و ساخت مفاهیم و ایده ها دارد، بلکه این مفاهیم و ایده ها باید به صورت ساختار یافته و نظام مند روی کاغذ پیاده شوند.

خرید کتاب زبان تقویت مهارت writing زبان انگلیسی از سایت کتاب ملت با تخفیف

به منظور نوشتن یک متن به طور واضح، ضروری است که اصول و پایه ی زبان انگلیسی را درک کنیم. در زبان انگلیسی، این اصول و پایه شامل گرامر، علامت گذاری و ساختار جمله می باشد. دامنه ی لغات نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

املای صحیح لغات و قالب بندی صحیح گرامری نیز از اهمیت بسزایی برخوردارند. نتیجه مهارت Writing در زبان انگلیسی معمولا متن (text) نامیده می شود و مخاطب text خواننده ( reader) تلقی می شود. مهارت نوشتاری را با تکنیک های آسانی می توانید کسب کنید.

یادگیری 4 مهارت اصلی زبان

ارتباط چهار مهارت با یکدیگر

چهار مهارت زبان انگلیسی با یکدیگر درارتباط نزدیک بوده و دو مهارت لیسنیگ و ریدینگ دریافت اطلاعات را بر عهده دارند و دو مهارت اسپکینگ و رایتینگ با استفاده از داده های دریافتی، تولید اطلاعات می کنند. این ارتباط جنبه ی مهم دارد که روش برقراری ارتباط ( گفتاری یا نوشتاری) به چه شکلی باشد.

یادگیری 4 مهارت اصلی زبان این 4 مهارت زبان انگلیسی (اکثرا) مهارت کلی یا مهارت های بالادستی نامیده می شوند و اغلب در رابطه با یک زبان به عنوان زبان خارجی و یا زبان دوم بسیار اهمیت می باشند.